Vratimo se – peer podrška u službi oporavka

Vratimo se – peer podrška u službi oporavka

U Republici Hrvatskoj i u gradu Zagrebu prevladava medicinski model u liječenju mentalnih teškoća koji se temelji na liječenju u smislu dijagnoza, simptoma i lijekova. Osim tog modela u Europi i u svijetu sve je zastupljeniji model oporavka koji je cjelovitiji. Fokusira se na snage, individualni pristup, samopoštovanje, vještine rješavanja problema, mehanizme suočavanja, terapiju i nadu osoba s psihosocijalnim teškoćama i invaliditetom zbog psihičkih teškoća. Neosporno je da su lijekovi dio modela oporavka, ali lijekovi nisu glavni faktor kod takvog oblika liječenja, za razliku od medicinskog modela. Umjesto toga, model oporavka prihvaća farmakološku intervenciju kao korak na putu oporavka i stavlja veću odgovornost na pojedinca, a ne na institucije.
2022. g. donijet je Strateški okvir razvoja mentalnog zdravlja do 2030 u RH koji se temelji na Modelu oporavka te uvodi pojam Peer rada u službenu terminologiju kao izvaninstitucionalnog oblika skrbi.
Udruga Ludruga provodi Peer rad kroz grupe podrške i mobilni tim kontinuirano od 2012. g. Jedini u Hrvatskoj imamo Certifikat za grupni i individualni peer rad, rad u multidisciplinarnom mobilnom timu, pružanje peer podrške obiteljima, edukaciju za pružanje peer podrške i trening trenera za peer rad kojeg izdaje institut GGZ Noord-Holland-Noord.
U peer podršci osobama s psihosocijalnim teškoćama i invaliditetom zbog psihičkih teškoća, kako za njihov oporavak tako i za integraciju u svakodnevni život, ključni je kontinuitet.
Kako bi osigurali kontinuitet aktivnosti peer rada potrebna je financijska potpora mjerodavnih institucija.

Ciljevi projekta:

- uključivanje osoba s psihosocijalnim teškoćama i invaliditetom zbog psihičkih teškoća u svakodnevne životne aktivnosti uz potporu sustava Peer podrške (grupe i mobilni tim);
- razvoj izvanistitucionalnih oblika skrbi (Peer podrška: grupe i mobilni tim)
- smanjivanje broja pacijenata te samim time smanjiti troškove Grada Zagreba za njihovu hospitalizaciju
- omogućavanje dostupnosti psihoterapijskih grupa osobama kojima je to prijeko potrebno, a zbog visokih cijena ne mogu si to priuštiti
- upoznavanje mladih budućih stručnjaka zdravstvenih i socijalnih radnika o modelu oporavka i Peer metodologiji
Navedene ciljeve ostvariti ćemo provođenjem projekta: Vratimo se – Peer podrška u službi oporavka na području grada Zagreba.

Aktivnosti obuhvaćene projektom:

1. sustav peer podrške (stručnjaci po iskustvu)

1.1. mobilni peer tim

1.2. Grupe peer podrške

1.3. Tele-peer podrška

2. psihoterapijske radionice (stručnjaci po profesiji)

3. Edukacije mladih budućih stručnjaka zdravstvenih i socijalnih radnika

3.1. Edukativne radionice

3.2. Radionice o mentalnom zdravlju: "Edukacija budućih stručnjaka: Destigmatizacija i Empatija

3.3. Organizacija i provedba terenske nastave iz kolegija: Socijalni rad s pojedincem

Inovativnost je u promjeni pristupa oporavku koji je trenutno u sustavu zdravstva i socijalne skrbi fokusiran na bolest, umjesto na preostale zdrave kapacitete osobe. Projektom se stavlja fokus na suradnički odnos peer osoba i stručnjaka po profesiji. Naglasak je na pružanju izvaninstitucionalne podrške uključivanjem osoba s psihosocijalnim teškoćama i invaliditetom zbog psihičkih teškoća u zajednicu i aktivnim uključenjem zajednice u njihov oporavak čime se podupire deinstitucionalizacija.

Program financira Grad Zagreb