Prva godina provedbe projekta „Put oporavka: Od supatnika do suputnika“
Prva godina „Oporavka“ je iza nas. Tapšamo se sa zadovoljstvom po ramenu, svako po svome, gledajući sve provedene aktivnosti u tih dvanaest mjeseci.
Sustav „Peer to Peer podrške“ se održava i razvija i zahvaljujući radu naših vrijednih partnera:
Udruga Susret iz Zagreba daje logističku potporu osiguravanjem prostora za rad grupa peer podrške uživo. Udruge Vrapčići iz Slavonskog Broda i Stichting Koalicija za rad s psihotraumom i za mir iz Vukovara održavaju grupe peer podrške uživo u svojim lokalnim zajednicama i tu aktivnost financiraju iz drugih projekata, a u sklopu ovog programa sudjeluju u edukaciji kroz online konzultacije za facilitatore grupa podrške.
U sklopu sustava „Peer to Peer podrške“ ostvareno je:
- 32 Grupe peer podrške za 67 korisnika u gradu Zagrebu, Slavonskom Brodu i Vukovaru;
- 140 kontinuiranih intervencija Mobilnog peer tima za psihosocijalnu podršku u zajednici za 3 korisnika i 100 jednokratnih intervencija za 16 korisnika;
- održavaju se kontinuirane Stručne konzultacije za članove Mobilnog peer tima;
- 16 Konzultacija za facilitatore Grupa peer podrške za 14 korisnika putem aplikacije Zoom.
Ostale aktivnosti koje su ostvarene tijekom prve godine provedbe projekta:
- održane su 2 Radionice za mlade „Mentalno zdravlje mladih u post Covid periodu“ za 17 korisnika;
- održan je 7.međunarodni simpozij Bioetika i aporije psihe;
- održana je javna manifestacija 1. sajam ludila;
- objavljeno je 231 objava na društvenim mrežama.
Tijekom prve godine provedbe projekta: „Put oporavka: Od supatnika do suputnika“ našu su se djelatnici po naputku Ministarstva zdravstva educirali u inozemstvu i ovoga su časa jedini u RH certificirani peer stručnjaci i treneri. Navedeni certifikati značajno će unaprijediti programsko područje rada naše udruge.
Ovoga trenutka u RH ne postoji niti jedna javna institucija ovlaštena za provođenje edukacije za peer stručnjake i trenere.
Kao zaključak neophodno je spomenuti da smo sve ostvarili i nastavljamo ostvarivati uz ograničena financijska sredstva, no uz neiscrpan izvor entuzijazma volje i želje za radom s ranjivim skupinama, pomoći i podršci koju naša udruga kontinuirano pruža bez obzira na okolinu i prilike koje se konstantno mijenjaju oko nas.
Smatramo da smo uvelike zakoračili u ostvarenje postavljenog cilja:
Socijalno uključivanje i osnaživanje osoba sa psihosocijalnim teškoćama (dalje: OPT) kroz dostupnost inovativnih izvaninstitucionalnih usluga te širenje mreže peer podrške u zajednici neophodne za stvaranje preduvjeta za provođenje deinstitucionalizacije.