“Iscjeljujući domovi” – projekcija filma i tribina

Projekcija dokumentarnog filma Daniel Macklera "Iscjeljujući domovi" i tribina studentica Socijalne pedagogije Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u organizaciji Ludruge i Centra za kulturu Trešnjevka.
Fotografija : Romana Pozniak
Od supatnika do suputnika
U subotu, 8.2. u prostorijama Centra za kulturu Trešnjevka održana je tribina nazvana „Od supatnika do suputnika “. Cilj tribine bio je predstaviti alternativne načine liječenja i oporavka osoba kojima su dijagnosticirane psihičke poteškoće. Sama tribina započela je prezentacijom studentica Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta. One su govorile o ulozi obitelji te podršci koju ona može dati. Obitelj ima važnu ulogu u pomaganju pojedincu da ozdravi i da se osjeća bolje. No, obitelj se ne gleda samo krvnom vezom. Možemo reći da su obitelj i ljudi koje pojedinac izabire, poštuje i voli. Njihova uloga je neizmjenjiva, jer mi, kao socijalna bića, najbolje funkcioniramo okruženi drugima.Nakon prezentacije slijedio je prikaz dokumentarca "Healing Homes" od Daniela Macklera. U dokumentarcu se govori o jednom švedskom modelu liječenja psihičkih poteškoća. Prijatelji (tako u dokumentarcu nazivaju ljude koji koriste ovu uslugu) se smještaju kod obitelji koje žive na farmama. Oni postaju članovi obitelji. Uz to, pružena im je i pomoć psihoterapeuta. Na taj način oni dobivaju priliku ponovno se izgraditi i suočiti sa svijetom. Kada bi smo u 2 rečenice trebali opisati glavnu pouku ovog dokumentarca, citirali bi stručnjakinju Therese iz dokumentarca: “ It's about people, and... people. Giving love to people“ iliti „Radi se o ljudima, i ... ljudima. Davanje ljubavi ljudima.“Po završetku filma, posjetitelji su diskutirali o dokumentarcu i mogućnosti primjene takvog modela kod nas. Sve u svemu, bilo je to jedno veoma ugodno i produktivno druženje. Nadamo se da ćemo na slijedećem susretu vidjeti i vas.
Studentice Socijalne pedagogije Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta:
Mateja Gašparović, Marija Ranilović, Iva Šušak, Renata Tišler, Ivana Turibaka.

Ovdje možete preuzeti powerpoint prezentaciju.

Fotogalerija:

Galerija arhive: