Obilježavanje svjetskog dana shizofrenije

Obilježavanje svjetskog dana shizofrenije

OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA SHIZOFRENIJE
subota 24.5.2014. dvorana Teatra na Trešnejvci,
Centar za kulturu Trešnjevka, Park stara Trešnjevka 1

Obilježavanje Svjetskog dana shizofrenije 24.5.2014. započet ćemo u 15 sati dvosatnom radionicom na temu ”Upoznavanje s Nacrtom prijedloga zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama” koju će voditi Kristijan Grđan aktivist za ljudska prava i koordinator programskog područja zaštite ljudskih prava u udruzi Sjaj. Kristijan Grđan je član Upravnog odbora Europske organizacije za duševno zdravlje, autor je brojnih stručnih članaka, brošura i drugih publikacija, te ima bogato iskustvo u radu na međunarodnim projektima zaštite ljudskih prava. Ujedno je sudjelovao u izradi Nacrta prijedloga zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama. Nakon radionice biti će diskusija na tu temu, a prisutni će moći postavljati pitanja vezana uz zakonsku regulativu.

Od 17 do 18 sati, po završetku radionice s diskusijom održat će se jednosatni Okrugli stol za kojim će biti članovi udruge Ludruga s osobnim iskustvom patnje koju zovemo psihička bolest. Razgovarati ćemo o najčešćim zabludama koje ljudi imaju o shizofreniji, kao uvod u projekciju filma ”Uzmi ova slomljena krila”

U 18 sati pogledat ćemo dokumentarni film američkog psihoterapeuta Daniela Macklera "Uzmi ova slomljena krila"
Jedna od najčešćih zabluda o shizofreniji je da se od nje ljudi nikada u potpunosti ne mogu oporaviti. ”Uzmi ova slomljena krila” dugometražni je dokumentarni film američkog psihoterapeuta Daniela Macklera koji se fokusira na živote dviju žena u potpunosti oporavljenih od teške shizofrenije. Korijeni njihove shizofrenije nalaze se u traumama iz djetinjstva, a film donosi pojedinosti njihove uspješne psihoterapije s nadarenim kliničarima.

Prva žena je Joanne Greenberg (u potpunosti oporavljena već više od 50 godina), najprodavanija autorica romana „Nikad ti nisam obećala vrt s ružama“. Druga je žena Catherine Penney (u potpunosti oporavljena već više od 30 godina), psihijatrijska medicinska sestra iz Kalifornije čiju je priču o ozdravljenju zabilježio njen psihoterapeut Daniel Dorman, dr. med., u knjizi „Danteov lijek: Put iz ludila“.
Njihovi prikazi isprepleteni su intervjuima s velikanima u području oporavka od shizofrenije. To su Peter Breggin, dr. med. (autor, „Toksična psihijatrija“), Robert Whitaker (novinar, autor, „Ludi u Americi“ i „Anatomija epidemije“) i dr. sc. Bertram Karon (autor, „Psihoterapija shizofrenije: liječenje po izboru“). Također je tijekom čitavog filma prikazano više od 100 isječaka intervjua sa strancima koji nam iznose svoje stavove o shizofreniji, a koji su snimani u Washington Square Parku u New Yorku. 

Događaj je financiran od strane Grada Zagreba.