Izvješće o radu udruge Ludruga u 2017. godini

Izvješće o radu udruge Ludruga u 2017. godini

PROJEKTI

 1. Grupa uzajamne psihičke podrške „Stručnjaci po iskustvu“
  https://ludruga.hr/grupe-uzajamne-podrske/
 2. Grupa podrške "Od supatnika do suputnika"
  https://ludruga.hr/od-supatnika-do-suputnika-grupa-uzajamne-podrske/
 3. Psihičko zdravlje u zajednici – terapija po mjeri čovjeka
  https://ludruga.hr/psihicko-zdravlje-u-zajednici-terapija-po-mjeri-covjeka/
 4. Biblioterapija
  https://ludruga.hr/biblioteapijaart-terapija-na-nacin-ludruzni/
 5. Psihosocijalni interventni timovi
  https://ludruga.hr/psihosocijalni-interventni-timovi/
 6. Mobilni tim za psihosocijalnu potporu u zajednici
  https://ludruga.hr/mobilni-tim-psihosocijalnu-potporu-zajednici/
 7. Radijska emisija L(j)udnica u eteru
  https://ludruga.hr/ljudnica-u-eteru/
 8. Radionice za učenike Srednje medicinske škole Vrapče u sklopu predmeta Zdravstvena njega u zaštiti mentalnog zdravlja
  U razdoblju od siječnja do lipnja 2017. održano je ukupno 9 radionica u trajanju od po 5 sati za učenike 4. razreda Škole za medicinske sestre Vrapče u sklopu predmeta Zdravstvena njega u zaštiti mentalnog zdravlja. Radionice su osmislile i provele članice udruge Ksenija Kapelj i Vlatka Ročić Petak u suradnji s prof. Suzanom Ribarić, na temelju tema iz kurikuluma: identitet, mehanizmi obrane, stigma, terapijska komunikacija, vještine pregovaranja, krizne intervencije i stres. Tijekom izvedbe radionica korištena je metoda forum kazališta kao alata kojim se potiče i osnažuje sposobnost verbalnog izražavanja, razumjevanje i vježbanje neverbalne komunikacije u svrhu prihvaćanja multikulturalnih razlika, jačanja socijalnih vještina, razvijanja empatije i nenasilnih metoda rješavanja konflikata, razvijanja tolerancije i razumijevanja ljudskih prava.
 9. U prosincu 2015. sklopili smo ugovor s Nacionalnom zakladom za razvoj civilnog društvao financiranju institucionalne podrške u trajanju do kraja 2018.godine.

 

U MEDIJIMA

Siječanj:

http://zivim.hr/rastem/zbog-depresije-sam-izgubila-posao-brak-i-prijatelje-ali-danas-sam-sretna/

Veljača:

Gostovanje podpredsjednice Ludruge Ksenije Kapelj u emisiji "Društvena mreža" zajedno s dr.med. Danijelom Štimac iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o provedbi Twinning projekta i dojmovima sa studijskog putovanja u Nizozemskoj

Ožujak:

Gostovanje potpredsjednice Ludruge Ksenije Kapelj u emisiji „Izaberi zdravlje“ prvog programa Hrvatskog radija zajedno s dr.Hugom Koetsierom i dr. Danijelom Štimac  gdje su pričali o nadolazećoj konferenciji „Client in the Centre“

http://radio.hrt.hr/data/aod/1_Program/20170307_-_IZABERI_ZDRAVLJE_(22566465).mp3

https://www.hzjz.hr/ravnateljstvo/klijent-u-sredistu/

Listopad:

Pokretanje vlastite radijske emisije „L(j)udnica u eteru“

https://www.facebook.com/Ljudnica-u-eteru-127007417961203/?hc_ref=ARQO93lnMK_H4bkdJ45dUmovZVr700QFKLxObHdrZqlaOTxTWfjmp0aAsfzb8kfDm-c&fref=nf

https://www.mixcloud.com/RadioStudent/interview-ljudnica-u-eteru-najava-emisije/

Studeni:

Međunarodni transdisciplinarni simpozij 'Bioetika i aporije psihe'

http://magazin.hrt.hr/416780/sto-znamo-o-psihi-i-mentalnom-zdravlju

 

ODRŽANA PREDAVANJA, RADIONICE I PREZENTACIJE

Siječanj:

Kao gosti predavači  održali smo predavanje na Studiju socijalnog rada na seminaru Marginalne grupe prezentacijom projektnih aktivnosti.

Travanj:

Sudjelovali smo na Svečanosti zatvaranja Twinning projekta "Osiguravanje optimalne zdravstvene skrbi za osobe s problemima mentalnog zdravlja" na kojoj smo održali prezentaciju o očekivanim rezultatima projekta
Sudjelovali smo na sastanku u okviru platforme "EU Compass for Mental Health and Well-being" na kojem smo održali prezentaciju o ulozi udruga civilnog društva na području brige o mentalnom zdravlju

U razdoblju od siječnja do lipnja održavane su radionice „Pola sata u tuđim cipelama“ bazirane na tehnikama forum teatra za učenike Srednje medicinske škole Vrapče u sklopu predmeta Zdravstvena njega na području mentalnog zdravlja.

Iskustvena radionica aktivnog slušanja i efektivne komunikacije izvedena je u sklopu Međunarodnog transdisciplinarnog simpozija 'Bioetika i aporije psihe' i na Simpoziju „Mladi i mentalno zdravlje : Slušam te“ 2. dio  

Prosinac:

Kao gosti predavači održali smo predavanje na Studiju socijalnog rada na kolegiju Socijalni rad u području mentalnog zdravlja na temu zagovaranja prava i aktivizmu usmjerenom na promociji osoba s psihosocijalnim izazovima u zajednici.

 

MEĐUNARODNE KONFERENCIJE, FORUMI, SIMPOZIJI, MANIFESTACIJE

Ožujak:

Udruga Ludruga aktivno se uključila u provedbu Twinning projekta "Osiguravanje optimalne zdravstvene skrbi za osobe s poremećajima mentalnog zdravlja" koji zajednički provode Ministarstvo Zdravlja RH u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo i nizozemski Trimbos institut u ime Ministarstva zdravlja, socijalne skrbi i sporta Kraljevine Nizozemske.
U Zagrebu  je 09. i 10. ožujka održana međunarodna konferencija u sklopu projekta „Client in The Centre“, na kojoj su  u svojstvu izvođača, predavača i voditelja radionice aktivno sudjelovali članovi Ludruge

Travanj:

Sudjelovanje na Tjednu mentalnog zdravlja „Slušam te“ u organizaciji  Međunarodne udruge studenata medicine Hrvatska, u suradnji sa Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Domom zdravlja Zagreb – Zapad i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, a uz potporu Gradskog ureda za zdravstvo. Članovi Udruge Ludruga odigrali su  predstavu "S druge strane ogledala", a član Ludruge Alen Orešković  ispričao je svoju priču.

Svibanj:

Sudjelovanje na manifestaciji „Tjedan udruga Grada Zagreba na Zrinjevcu“ gdje smo  obilježili Svjetski dan shizofrenije izvedbom forum kazališta 'Pola sata u tuđim cipelama', predstavljanjem radova naših članova i ostalih aktivnosti.

Lipanj:

Sudjelovanje na EU-Compass forumu o mentalnom zdravlju u Luxemburgu na temu 'Mentalno zdravlje na radnom mjestu, u školama te prevencija samoubojstva'.

Listopad:

Obilježavanje Svjetskog dana mentalnog zdravlja projekcijom filma 4.majmun i tribinom „Psihijatrija u zajednici“ za učenike Srednje škole za medicinske sestre Vrapče i ostalu zainteresiranu javnost.

Studeni:

Surganiziranje Međunarodnog transdisciplinarnog simpozija 'Bioetika i aporije psihe'  sa Znanstvenim centrom izvrsnosti za integrativnu bioetiku i Hrvatskim bioetičkim društvom,  te aktivno sudjelovanje članova Ludruge u svojstvu predavača, voditelja radionica, gostovanja na okruglim stolovima i diskusijama, izvođaća prezentacije radionice „S druge strane ogledala“ u formi predstave. U sklopu simpozija održana je fotografska izložba „Zoom na psihu“ studenata odsjeka za psihologiju Filozofskig fakuleteta i Branka Kostenjaka člana Udruge Ludruga.

Prosinac:

Sudjelovanje na  Simpoziju „Mladi i mentalno zdravlje : Slušam te“ 2. dio  u sklopu kojeg su članovi Ludruge sudjelovali kao predavači, voditelji iskustvene radionice i izvođaći prezentacije radionice „S druge strane ogledala“ u formi predstave

Sudjelovanje na svečanoj Osnivačkoj skupštini Hrvatskog saveza udruga za mentalno zdravlje.  Po prvi puta u Hrvatskoj se sastalo, povezalo i umrežilo trinaest udruga koje se bave afirmacijom mentalnog zdravlja koje će kroz aktivnosti Saveza omogućiti snažniji razvoj pristupa problematici mentalnog zdravlja.

Održana prezentacija radionice Forum teatra u formi predstave “Ljubav i mržnja” u Znanstvenom centru izvrsnosti za integrativnu bioetiku. Predstava je nastala kao dio projekta, kojeg je nositelj Centar za kulturu Trešnjevka u partnerstvu s udrugom Ludruga te pod voditeljskom palicom članova Ludruge Hrvoja Handla i Alena Oreškovića i glumačkim vještinama mladih momaka iz zagrebačkog Doma za mušku djecu i mladež.

 

STUDIJSKA PUTOVANJA

Veljača

Studijski posjet potpredsjednice Ludruge kao predstavnice korisničkih udruga iz RH Nizozemskoj u organizaciji Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo , te nizozemskog Trimbos Instituta za mentalno zdravlje s ciljem jačanja znanja i vještina u području zaštite mentalnog zdravlja u zajednici, a u sklopu Twinning projekta

Rujan:

Studijski posjet Centru za oporavak u Hoornu, Nizozemska

 

Financijski izvještaj
Završni financijski izvještaj za 2017. godinu