Izvješće o radu udruge Ludruga u 2022. godini
IZVJEŠĆE O RADU UDRUGE LUDRUGA U 2022. GODINI
PROJEKTI
L(j)udilo od oporavka kroz psihosocijalnu skrb u zajednici
https://ludruga.hr/grupe-uzajamne-podrske/
https://ludruga.hr/od-supatnika-do-suputnika-grupa-uzajamne-podrske/
https://ludruga.hr/edukativno-iskustvene-psihoterapijske-radionice/
https://ludruga.hr/ljudnica-u-eteru/
https://ludruga.hr/category/blog/ljudilo-od-umjetnosti/
Psihičko zdravlje u zajednici – terapija po mjeri čovjeka
https://ludruga.hr/psihicko-zdravlje-u-zajednici-terapija-po-mjeri-covjeka/
Mobilni peer tim i psihosocijalna podrška u zajednici
https://ludruga.hr/psihosocijalni-interventni-timovi/
Pomozi mi da pomognem
https://ludruga.hr/pomozi-mi-da-pomognem/
Unmasking youth mental health
https://ludruga.hr/unmasking-youth-mental-health/
Active Citizens 4 Human Rights
https://ludruga.hr/sudjelovanje-u-programu-active-citizens-4-human-rights/
Važnost psihofizičkog zdravlja za djelovanje u kriznim situacijama
https://nekriziram.sofija.hr/?fbclid=IwAR1sAQFC4-MXG-1EwEguSFMo4GNB3NrXi6ZYs1iitEx81tayaATpCAon3gU
Edukacije
U sklopu projekta Active Citizens 4 Human Rights bili smo na studijskom putovanju u Oslu gdje smo se od norveških stručnjaka na radionicama educirali o najboljim praksama organizacijskog razvoja i bili u studijskim posjetama organizacijama civilnog društva u Oslu. Također smo razgovarali o daljnjoj suradnji, bilateralnim odnosima i inicijativama vezanim uz program Fonda za aktivne građane.
U sklopu projekta ImpleMENTAL na poziv Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo sudjelovali smo na dvodnevnom sastanku konzorcija i imali priliku učiti o provedbi najboljih praksi s područja mentalnog zdravlja u zajednici i planovima za daljnje nacionalne aktivnosti u 20 zemalja (17 država članica EU-a, 2 zemlje EGP-a i 1 zemlja kandidat za EU) koje imaju koristi od ImpleMENTAL projekta.
Sudjelovali smo na online konzultacijama o nacrtu smjernica Zakona o mentalnom zdravlju u skladu s Konvencijom UN-a o pravima osoba s invaliditetom u organizaciji Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Ureda visokog povjerenika za ljudska prava (OHCHR).
Sudjelovali smo u radu dvodnevnog seminara jačanja organizacijskih kapaciteta (National Capacity Building) koji su organizirale Udruga za psihosocijalnu pomoć Susret i Zaklada za ljudska prava i solidarnost Solidarna.
Naša zaposlenica uspješno je završila IPS (International peer support) online core trening u trajanju od 40 sati, te multiplicira stečena znanja na ostale zaposlenike i volontere u udruzi.
Odbori, radne skupine, povjerenstva
Predsjednica udruge je članica Odbora EUCOMS-a (European Community based Mental Health Service Providers Network) za područje peer ekspertize. To je prilika za dijeljenje naših znanja i iskustava u pružanju peer podrške i učenje iz iskustava ostalih članica u svrhu afirmacije zaštite mentalnog zdravlja u zajednici na međunarodnom nivou.
Predsjednica udruge sudjeluje u radu Povjerenstva za praćenje procesa prevencije, dijagnostike i liječenja na području mentalnog zdravlja u post-COVID periodu pri Ministarstvu zdravstva.
Sudjeluje također i u radu Radne skupine za izradu Akcijskog plana za metalno zdravlje u zajednici pri Ministarstvu zdravstva.
Predavanja, treninzi, konzultacije, simpozij, javna rasprava
Na poziv Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, održali smo predavanje na webinaru
Europske mreže tijela za ravnopravnost EQUINET. Tema webinara bila je izgradnja kapaciteta tijela za ravnopravnost vezano uz osobe s psihosocijalnim invaliditetom i teškoćama mentalnog zdravlja.
Organizirali smo Terensku praksu iz kolegija Socijalni rad s pojedincem za studente Studijskog centra socijalnog rada pri Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Studenti su imali prilike upoznati naš rad, pomoći u odvijanju dijela aktivnosti, upoznati se sa našim članovima i izazovima s kojima se susreću.
U sklopu našeg projekta „Pomozi mi da pomognem“ održali smo dvodnevni Trening za osposobljavanje facilitatora Grupa peer podrške.
U sklopu projekta „Unmasking youth mental health“ kojeg je nositelj partnerska udruga Hajde da… održali smo dvodnevni Trening o organizaciji radionica za mlade s mentalnim teškoćama.
U sklopu projekta „Važnost psihofizičkog zdravlja za djelovanje u kriznim situacijama“ kojeg je nositelj partnerska udruga Sofija održali smo dva četverodnevna Facilitacijska treninga za trenere pomagača u pružanju peer podrške
Sudjelovali smo u organizaciji i provedbi 6. međunarodnog transdisciplinarnog simpozija BIOETIKA I APORIJE PSIHE
U sklopu Erasmus+ programa Europske unije za edukaciju, obuku, mlade i sport, u Klinici za Psihijatriju Vrapče, održan je Trening na temu: Smanjivanje stigme i diskriminacije osoba s mentalnim poteškoćama i uloga obitelji i skrbnika na kojem smo iznijeli naša uspješna iskustva o radu s obiteljima osoba s teškoćama mentalnog zdravlja.
Sudjelovali smo u organizaciji i provedbi javne rasprave „Mentalno zdravlje u slovima, brojkama i životima“.
Kontinuirano provodimo online konzultacije za facilitatore grupa peer podrške za polaznike iz nekoliko županija na području RH.
U medijima:
https://ludruga.hr/wp-content/uploads/2022/06/May-2022-Newsletter-EUCOMS.pdf
https://faktograf.hr/2022/12/08/strateski-okvir-razvoja-mentalnog-zdravlja-neambiciozni-je-dokument/
https://portalnovosti.com/signali-tjeskobe
Financijski izvještaj
Završni financijski izvještaj za 2022. godinu